第二屆海峽兩岸圖論與組合學研討會議程表

地點:
不分組: 中央研究院活動中心二樓第一會議室
(A): 數學所演講廳 (B): 數學所會議室

6月14日(星期五)
下午 報到 19:00 歡迎酒會 (數學所三樓交誼廳)


6月15日(星期六)
08:30 – 09:10 報到 (中央研究院活動中心二樓)
   
  主持人:李國偉
09:10 – 09:30 開幕式
09:30 – 10:30 金芳蓉 Games, Walks and Discrete Green's Functions
   
10:30 – 10:50 休息
   
  主持人:李國偉
10:50 – 11:20 李浩 Chvátal-Erdös Condition for Pancyclics
11:20 – 11:50 陳雅貞 Kneser Graphs are Hamiltonian for n > 2.62 k
   
11:50 – 13:30 午餐
   
  (A)主持人:葉永南
(B)主持人:黃大原
13:30 – 14:00 (A) 王建方 Acyclic Hypergraphs and Cycles of Hypergraphs
(B) 洪淵 Tree-Width, Clique-Minors, and Eigenvalues
14:00 – 14:30 (A) 董立大 The Hamiltonian Property of Multi-loop Networks
(B) 李喬 An Approach to Solving Ak=J-I
14:30 – 15:00 (A) 廖勝強 The Rabin Numbers of Some Graphs
(B) 邵嘉裕 The Solution of a Problem on Matrices Having Signed Generalized Inverses
   
15:00 – 15:20 休息
   
  (A)主持人:黃國卿
(B)主持人:翁志文
15:20 – 15:50 (A) 陳北方 Subspace Arrangements and Flows on Graphs
(B) 李炯生 On The Compact Graphs
15:50 – 16:20 (A) 田豐 A Fan-type Theorem for Path-connectivity and its Applications
(B) 沈灝 Support Sizes of Mendelsohn Triple Systems
16:20 – 16:50 (A) 許寶剛 Decomposition Eulerian Graphs into Circuits
(B) 劉樹忠 Odd Degree and Odd Outdegree of Plane Trees
17:00 – 17:50 (A) S. S. Abhyankar Translates of a Polynomial

6月16日(星期日)
  主持人:范更華
09:00 – 10:00 萬哲先 Geometry of Matrices of L. K. Hua
10:00 – 10:30 李才恆 Transitive Factorizations of Graphs, and Factorizations of Groups
   
10:30 – 10:50 休息
   
  (A)主持人:黃光明
(B)主持人:朱緒鼎
10:50 – 11:20 (A) 丘維聲 Recent Progress on the Multiplier Conjecture
(B) 高金美 Decomposition of Kn,n into Cycles of Different Lengths
11:20 – 11:50 (A) 張福基 Graphs with Extremal Energy
(B) 吳順良 Cyclic G-decompositions of the Complete Graph
   
11:50 – 13:30 午餐
   
  (A)主持人:黃華民
(B)主持人:傅恆霖
13:30 – 14:00 (A) 黃光明 Pooling Designs
(B) 查曉亞 On strong embeddings of Cayley graphs
14:00 – 14:30 (A) 翁志文 Pooling Spaces and Non-Adaptive Pooling Designs
(B) 周三明 Three-arc Graphs and Imprimitive Symmetric Graphs
14:30 – 15:00 (A) 阮夙姿 Adaptive Group Testing on Consecutive Positives Problem
(B) 孫智偉 New Results on Subset Sums
   
15:00 – 15:20 休息
   
  (A)主持人:王維凡
(B)主持人:葉鴻國
15:20 – 15:50 (A) 許其明 Some Recent Results on Optimal Orientations of Graphs
(B) 柳柏濂 On IPP code
15:50 – 16:20 (A) 張克民 What is R(5,5) and How Do You Get It?
(B) 常彥勛 Combinatorial Constructions of Optimal Optical Orthogonal Codes with Weight 4
16:20 – 16:50 (A) 李雨生 Asymptotic Bounds for Some Ramsey Functions
(B) 殷劍興 Constructions of Optimal (m, n)-Cyclic Packings
   
18:00 晚宴

6月17日(星期一) 參觀訪問

6月18日(星期二)
  主持人:張鎮華
09:00 – 10:00 堵丁柱 Adaptive Partition in Planar Graphs
10:00 – 10:30 李學良 A Combinatorial Algorithm for the Minimum Weighted Coloring Problem on Claw-Free Perfect Graphs
   
10:30 – 10:50 休息
   
  (A)主持人:廖勝強
(B)主持人:陳哲炯
10:50 – 11:20 (A) 劉德芬 Coloring Parameters for Distance Graphs and Their Interplay with Some Number Theory Problems
(B) 黃毅青 Sums of Angles of Star Polygons
11:20 – 11:50 (A) 朱緒鼎 On Hedetniemi's Conjecture
(B) 王軍 Combinatorics on Words in Discrete Dynamical Systems
   
11:50 – 13:30 午餐
   
  (A)主持人:陳雅貞
(B)主持人:劉樹忠
13:30 – 14:00 (A) 林子波 The k-choosability and k-reducibility of Plane Graphs
(B) 張蓮珠 Extremal Catacondensed Benzenoids
14:00 – 14:30 (A) 王維凡 List Colorings of Graphs Embedded on the Torus
(B) 郭曉峰 Reducible Chains of Planar 1 - Cycle Resonant Graphs
14:30 – 15:00 (A) 吳皎皎 Game Chromatic Number of Halin Graphs
(B) 謝春忠 Planar Diagram Algebra and Knot Theory
   
15:00 – 15:20 休息
   
  (A)主持人:董立大
(B)主持人:林強
15:20 – 15:50 (A) 潘志實 Construction of Kn-minor Free Graphs with Given Circular Chromatic Number
(B) 呂長虹 Total Relative Displacement of Permutations of Graphs with Diameter Two
15:50 – 16:20 (A) 李國偉 Circular Chromatic Numbers of Some Reduced Kneser Graphs
(B) 李海晏 A Switch of Edges on Graphs
16:20 – 16:50 (A) 宋增民 Generalized Mycielskian Graphs
(B) 曹友賓 Some Results about the Profile of Graph Composition

6月19日(星期三)

  (A)主持人:劉德芬
(B)主持人:傅東山
09:00 – 09:30 (A) 蔡茂誠 Minimum k Arborescences with Bandwidth Constraints
(B) 張忠輔 Adjacent Strong Edge Coloring and Equitable Adjacent Strong Edge Coloring of Graphs
09:30 – 10:00 (A) 徐俊明 Menger Numbers and Bounded Connectivity of Graphs
(B) 邵慰慈 Super-edge-graceful Labeling of Some Cubic Graphs
10:00 – 10:30 (A) 毛經中 On the Upper Bound of Upper Signed Domination Number and the Minus Domination Number in a Cubic Graph
(B) 顏經和 D-Graceful Labeling of a Path
   
10:30 – 10:50 休息
   
  (A)主持人:李浩
(B)主持人:顏經和
10:50 – 11:20 (A) 李建平 Efficiency in Choice of Different Parallelism
(B) 陳哲炯 A Study on Disk graphs
11:20 – 11:50 (A) 李國君 Three Optimizations: Distinguisher, Batch Scheduling and FVS
(B) 黃國卿 On Edge-Balanced Multigraphs
   
11:50 – 13:30 午餐
   
  (A)主持人:周文賢
(B)主持人:許其明
13:30 – 14:00 (A) 薛昭雄 On Specialized Möbius Inversion
(B) 葉光清 A Survey on Labeling Graphs with a Condition at Distance Two
14:00 – 14:30 (A) 王天明 To Prove Combinatorial Identities by Wu's Elimination Method
(B) 葉鴻國 On L(2,1)-Labeling Problem
14:30 – 15:00 (A) 原晉江 Partition a Graph into Induced Matchings
(B) 黃文婷 The Star Arboricity of the Power of Cycles
   
15:00 – 15:20  
  (A)主持人:李國偉
(B)主持人:高金美
15:20 – 15:50 (A) 蔡雷震 Recent Results on (X,Y)-Intersection Graphs
(B) 蔡明春 The Size of a 3-connected, Diameter 3 Graph
15:50 – 16:20 (A) 傅恆霖 1-rotational Cycle Systems of 2Kv
(B) 高文山 The Polyforms' Square 拼圖廣場
16:20 – 16:50 (A) 婁定俊 On Weakly 2k-connected Graphs
16:50 – 17:00 (A) 閉幕式