Local Organizers


Yeong-Nan Yeh (Academia Sinica)
Wei-Hsuan Yu (National Central University)

Secretariat

 Jill Lin 林思潔
 rynnj@math.sinica.ed.tw
 +886-2-23685999#341

 Visitor Info

here


 Registration


here

  poster


here

 program


here

Invited Speaker

Hayoung Choi


Seoul National University

Matrix extremal problems and shift invariant means

Alexander Gavrilyuk


Pusan National University

The Weisfeiler-Leman dimension of distance-hereditary graphs

Akihiro Higashitani


Osaka University

Homogeneous quandles arising from symmetric groups

Jong Yoon Hyun


Konkuk University

Hyungrok Jo


University of Tsukuba

Ramanujan graphs in a quantum world

Akitoshi Kawamura


Kyushu University

Upper and lower bounds in fence patrolling

Wei-Tian Li


National Chung Hsing University

Shifted-antimagic Labelings for Graphs

Chin-Hung Lin


National Sun Yat-sen University

Colin de Verdiére parameter and strong Arnold property

Yen-Chi Lin


National Taiwan Normal University

Pillars and forbidden subgraphs for equiangular sets

Daniel Nagy


Alfred Renyi Institute of Mathematics

On the number of containments in P-free families

Jongyook Park


Kyungpook National University

On the nonexistence of pseudo-generalized quadrangles

Balazs Patkos


Alfred Renyi Institute of Mathematics

Turán problems with degree restrictions

Casey Tompkins


Institute for Basic Science, Daejeon

Ziqing Xiang


Academia Sinica

Qianqian Yang


University of Science and Technology of China

Sesqui-regular graphs with smallest eigenvalue at least -3

Kiyoto Yoshino


Tohoku University

Seonguk Yoo


Gyeongsang National University

Catalan-like number sequences and Hausdorff momentsequences

Scientific Committee


Eiichi Bannai


Kyushu University

Feb.6-8

Sejeong Bang


Yeungnam University

Feb.6-8

Jung Rae Cho


Pusan National University

Mitsugu Hirasaka


Pusan National University

Andreas Holmsen


KAIST

Tatsuro Ito


Anhui University

Hyun Kwang Kim


POSTECH

Younjin Kim


Ewha Womans University

Jack Koolen


University of Science and Technology of China

Feb.6-8

Hirotake Kurihara


Kitakyushu National College of Technology

Feb.7-8

Yoshihiro Mizoguchi


Kyushu University

Feb.6-8

Koji Momihara


Kumamoto University

Feb.6

Akihiro Munemasa


Tohoku University

Feb.6-8

Sang-il Oum


Institute for Basic Science (IBS) and KAIST

Yoshio Sano


University of Tsukuba

Makoto Tagami


Kyushu Institute of Technology

Registration/Participants


Jon Xu (Tohuku University)
Nien, Chufeng (Hunan Normal University)
林政寬 (福州大學)
鍾展良 (福州大學)
Mark Siggers (Kyungpook National University)
齊豪 (Academia Sinica)
Xiao-Nan Lu 盧曉南 (University of Yamanashi 山梨大學)
Rajkumar Verma (University of Chile)
Semin Oh (Pusan National University)
Jeong Rye Park (Pusan National University)
潘俊杰 (輔仁大學數學系)
Ringi Kim (KAIST)





updated: 31-Jan-2020