Timetable

2022/1/17 10:00 - 10:50 Plenary Talks
Mei-Chi Shaw (University of Notre Dame), The Cauchy-Riemann Equations in Complex Analysis1F Auditorium/Room 202
2022/1/17 11:25 - 12:10 Keynote Talks
Matthew M. Lin (National Cheng Kung University), Low Rank Approximation of Entangled Bipartite SystemsRoom 639
Chi-Kwong Li (College of William and Mary), Numerical range techniques in quantum information scienceRoom 202
Shih-Hsien Yu (Academia Sinica), Green's function and Path integralRoom 101
Kenichi Bannai (Keio University/RIKEN), Pure Mathematicians meet Machine Learning1F Auditorium
Jeng-Daw Yu (National Taiwan University), Moments of Airy Functions as Ulterior MotivesRoom 102
2022/1/17 13:45 - 15:10 Special Sessions
Number Theory and Algebra Room 202
13:45 - 14:10 Ting-Yu Lee (National Taiwan University), Embeddings of Maximal Tori in Classical Groups, Odd Degree Descent and Totaro's question
14:15 - 14:40 Nobuo Sato (National Taiwan University), On alternating multiple zeta values
14:45 - 15:10 Chung-Hsuan Wang (National Cheng Kung University), Transformation formulas of $p$-adic hypergeometric functions
Differential and Algebraic GeometryRoom 101
13:45 - 14:10 Hsueh-Yung Lin (National Taiwan University), Motivic invariants of birational maps and Cremona groups
14:15 - 14:40 Ryosuke Takahashi (National Cheng Kung University), Structure of $\mathbb{Z}/2$-harmonic spinors
14:45 - 15:10 Hsuan-Yi Liao (National Tsing Hua University), Formal exponential maps and Fedosov resolutions
Analysis Room 617
13:45 - 14:30 Kuo-Zhong Wang (National Yang Ming Chiao Tung University), Numerical Ranges of Foguel Operators
14:45 - 15:10 Ming-Cheng Tsai (National Taipei University), Additive Hermitian idempotent preservers
Partial Differential Equations Room 638
13:45 - 14:10 Kuan-Hsiang Wang (National Center for Theoretical Sciences), Ground states for a linearly coupled indefinite Schrödinger system with steep potential well
14:15 - 14:40 Chih-Chiang Huang (National Chung Cheng University), Traveling Waves for a nonlocal equation
14:45 - 15:10 Ying-Chieh Lin (National University of Kaohsiung), Global entropy solution and relaxation limit for Greenberg-Klar-Rascle multi-lane traffic flow model
OptimizationRoom 609
13:45 - 14:10 Yu-Lin Chang (National Taiwan Normal University), Characterizations of Boundary Conditions on Some Non-Symmetric Cones
14:15 - 14:40 Jen-Yen Lin (National Chiayi University), Joint Replenishment Problem with Permissible Delay in Payments and the Resource Constraints under Power-of-Two Policy
14:45 - 15:10 Yu-Ching Lee (National Tsing Hua University), Competitive Demand Learning: an Equilibrium Pricing Algorithm
Discrete Mathematics Room 639
13:45 - 14:10 Tao-Ming Wang (Tunghai University), Local Antimagic Vertex Coloring of Trees
14:15 - 14:40 Wei-Tian Li (National Chung Hsing University), Shifted-Antimagic Labelings for Graphs
14:45 - 15:10 Shagnik Das (National Taiwan University), Tight bounds for divisible subdivisions
Dynamical Systems and BiomathematicsRoom 201
13:45 - 14:10 Chi-Jen Wang (National Chung Cheng University), Schloegl’s second model on a Bethe lattice
14:15 - 14:40 Jia-Yuan Dai (National Chung Hsing University), Selective Feedback Stabilization of Ginzburg-Landau Spiral Waves in Circular and Spherical Geometries
14:45 - 15:10 Yan-Yu Chen (National Taiwan University), Weak entire solution with finite excited intervals for a reaction-interface system
Computational Mathematics Room 102
13:45 - 14:10 Wei-Fan Hu (National Central University), A Discontinuity Capturing Shallow Neural Network for Anisotropic Elliptic Interface Problems
14:15 - 14:40 Te-Sheng Lin (National Yang Ming Chiao Tung University), Machine Learning to solve elliptic interface problem
14:45 - 15:10 Chun-Yueh Chiang (National Formosa University), An efficient iteration for solving the extremal solutions of discrete-time algebraic Riccati equations
ProbabilityRoom 722
13:45 - 14:10 Chien-Hao Huang (National Chengchi University), One-dimensional polymers in random environments: the ballistic regime
14:15 - 14:40 Yuki Chino (National Yang Ming Chiao Tung University), A crossover on SAW in random environment
14:45 - 15:10 Wai-Kit Lam (National Taiwan University), Dynamical critical first-passage percolation in two dimensions
Statistics Room 714
13:45 - 14:10 Shao-Hsuan Wang (National Central University), Perturbation Theory for Cross Data Matrix-based PCA
14:15 - 14:40 I-Chen Lee (National Cheng Kung University), Minimax Design for an Accelerated Life Test
2022/1/17 15:35 - 16:25 Plenary Talks
Chia-Fu Yu (Institute of Mathematics, Academia Sinica), Mass formula and Oort's conjecture for supersingular abelian threefolds1F Auditorium/Room 202
2022/1/18 09:00 - 09:50 Plenary Talks
Thomas Yizhao Hou (California Institute of Technology), Potential singularity of 3D incompressible Euler equations and the nearly singular behavior of 3D Navier-Stokes equations1F Auditorium/Room 202
2022/1/18 10:15 - 11:00 Keynote Talks
Sijong Kwak (Korea Advanced Institute of Science and Technology), Higher secant varieties of minimal degree and del Pezzo higher secant varieties1F Auditorium
Bo-Yin Yang (Academia Sinica), Postquantum Cryptography and the NIST CompetitionRoom 101
Lung-Chi Chen (National Chengchi University), The Critical Behavior for Percolation and the Mean Field Behavior for Oriented Percolation in High DimensionsRoom 638
Mao-Pei Tsui (National Taiwan University), Data, Geometry and RandomnessRoom 102
Chiun-Chuan Chen (National Taiwan University), Diffusive Lotka-Volterra competition systemsRoom 639
Hau-Tieng Wu (Duke University), Some recent advances in time-frequency analysis methods for biomedical signalsRoom 202
2022/1/18 11:15 - 12:10 Special Sessions
Number Theory and Algebra Room 202
11:15 - 12:00 Yung-Ning Peng (National Central University), From nilpotent element to finite W-algebra
Differential and Algebraic GeometryRoom 101
11:15 - 11:40 Adeel Khan (Academia Sinica), Derived specialization
11:45 - 12:10 Shin-Yao Jow (National Tsing Hua University), Asymptotic constructions and invariants of graded linear series
Analysis Room 617
11:15 - 11:40 Ya-Shu Wang (National Chung Hsing University), 2-local isometries on differentiable function spaces
11:45 - 12:10 Chung-Chuan Chen (National Taichung University of Education), Disjoint dynamics on weighted ORLICZ spaces
Partial Differential Equations Room 638
11:15 - 12:00 Jin-Cheng Jiang (National Tsing Hua University), On the monotonic property of the spatially homogeneous Landau equation
OptimizationRoom 609
11:15 - 11:40 Tone-Yau Huang (Feng Chia University), Optimality and Duality for Multi-objective Fractional Programming in Complex Spaces.
11:45 - 12:10 Chih-Sheng Chuang (National Chiayi University), A unified Douglas-Rachford algorithm for generalized DC programming
Discrete Mathematics Room 639
11:15 - 12:00 Sen-Peng Eu (National Taiwan Normal University), Hankel Determinants from Lattice Paths
Dynamical Systems and BiomathematicsRoom 201
11:15 - 12:00 Jung-Chao Ban (National Chengchi University), Stem and topological entropy on Cayley trees
Computational Mathematics Room 102
11:15 - 11:40 Meng-Huo Chen (National Chung Cheng University), Fluid-structure interactions: one-field monolithic fictitious domain method and its parallelization
11:45 - 12:10 Yueh-Cheng Kuo (National University of Kaohsiung), The nonnegative least squares problem
ProbabilityRoom 722
11:15 - 11:40 Jyy-I Hong (National Chengchi University), An $m$-spread model using branching process
Statistics Room 714
11:15 - 11:40 Liang-Ching Lin (National Cheng Kung University), Monitoring Photochemical Pollutants for Anomaly Detection based on Symbolic Interval-Valued Data Analysis
11:45 - 12:10 Sheng-Hsuan Lin (National Yang Ming Chiao Tung University), From linear structural equation modeling to generalized multiple mediation formula
2022/1/18 13:45-15:10 Special Sessions
Number Theory and Algebra Room 202
13:45 - 14:10 Changningphaabi Namoijam (National Tsing Hua University), Transcendence of Special Values of Goss $L$-functions Attached to Drinfeld Modules
Differential and Algebraic GeometryRoom 101
13:45 - 14:10 Sheng-Fu Chiu (Academia Sinica), From Energy-Time Uncertainty to Symplectic Excalibur
14:15 - 14:40 Kuang-Ru Wu (Academia Sinica), Positivity and negativity of vector bundles
14:45 - 15:10 You-Hung Hsu (National National Center for Theoretical Sciences), Semi-orthogonal decomposition via categorical representation theory
Analysis Room 617
13:45 - 14:30 Daniel Spector (National Taiwan Normal University), An Atomic Decomposition for Divergence Free Measures
14:45 - 15:10 Yao-Te Huang (National Sun Yat-sen University), Linear Angle Preservers of Hilbert Bundles
Partial Differential Equations Room 638
13:45 - 14:10 Junsik Bae (National Center for Theoretical Sciences), Linear stability of solitary waves for the isothermal Euler-Poisson system
OptimizationRoom 609
13:45 - 14:10 Li-Gang Lin (National Central University), Exact Optimization: A Status Report with Future Promises
14:15 - 14:40 Ching-Pei Lee (Academia Sinica), Accelerating Inexact Successive Quadratic Approximation for Regularized Optimization Through Manifold Identification
14:45 - 15:10 Jan Harold Alcantara (Academia Sinica), Proximal algorithms for a class of nonconvex nonsmooth minimization problems involving piecewise smooth and min-weakly-convex functions
Discrete Mathematics Room 639
13:45 - 14:10 Guan-Ru Yu (National Kaohsiung Normal University), Enumeration of $d$-combining Tree-Child Networks
Dynamical Systems and BiomathematicsRoom 201
13:45 - 14:10 Shih-Hsin Chen (National Center for Theoretical Sciences), On Mathematical Analysis of Synchronization for Bidirectionally Coupled Kuramoto Oscillators
Computational Mathematics Room 102
13:45 - 14:10 Jephian C.-H. Lin (National Sun Yat-sen University), On the inverse eigenvalue problem for block graphs